| 28-9893-31 | HiLoad 16/600 Superdex 30 pg | 1 × 120 ml |
| 28-9893-32 | HiLoad 26/600 Superdex 30 pg | 1 × 320 ml |
| 28-9893-33 | HiLoad 16/600 Superdex 75 pg | 1 × 120 ml |
| 28-9893-34 | HiLoad 26/600 Superdex 75 pg | 1 × 320 ml |
| 28-9893-35 | HiLoad 16/600 Superdex 200 pg | 1 × 120 ml |
| 28-9893-36 | HiLoad 26/600 Superdex 200 pg | 1 × 320 ml |
HiLoad™ Superdex™ prep grade Columns and Superdex prep grade Lab Packs
Technical Information
HiLoad Superdex prepacked gel filtration columns.
| TECHNICAL SPECIFICATIONS |
| Superdex prep grade |
| Fractionation range (Mr) | |
| - Globular proteins | |
| Superdex 30 prep grade | < 1 × 104 |
| Superdex 75 prep grade | 3 × 103-7 × 104 |
| Superdex 200 prep grade | 1 × 104-6 × 105 |
| - Dextrans |
| Superdex 75 prep grade | 5 × 102-3 × 104 |
| Superdex 200 prep grade | 1 × 103-1 × 105 |
| Matrix | Spherical composite of cross-linked agarose and *** |
| Average particle size | 34 μm |
| Chemical stability | Stable in all common buffers: 1 M acetic acid, 8 M urea, 6 M guanidine hydrochloride, 30% isopropanol, 70% ethanol, 1 M NaOH (for cleaning-in-place) |
| pH stability | 3-12 (working and long term) |
| | 1-14 (short term) |
| Storage |
| Superdex 30 prep grade | 0.2 M sodium acetate in 20% ethanol |
| Superdex 75 prep grade | 0.2 M sodium acetate in 20% ethanol |
| Superdex 200 prep grade | 20% ethanol |
| Storage temperature | 4°C to 30°C |
| Prepacked HiLoad Columns |
| Bed volume | HiLoad 16/600: 120 ml HiLoad 26/600: 320 ml |
| Sample volume | HiLoad 16/600: < 5 ml HiLoad 26/600: < 13 ml |
| Linear flow rate | 10-50 cm/h |
| Max. pressure | |
| Over the packed bed during operation: | 3 bar (42 psi, 0.3 MPa) |
| Column hardware: | 5 bar (73 psi, 0.5 MPa) |
| Theoretical plates | > 13 000 m-1 |
| Fitting | 1/16" (valco) |
Simple and predictable five-fold scale-up of a mouse monoclonal IgG1 separation from Superdex 200 (13-μm particle size) to Superdex 200 prep grade (34 μm particle size).
http://www.gelifesciences.com/aptrix/upp01077.nsf/Content/Products?OpenDocument&moduleid=165424