| TECHNICAL SPECIFICATIONS |
| Ligand | Porcine heparin |
| Ligand density | » 5 mg/ml medium |
| Ligand coupling method | Reductive amination |
| Matrix | Highly cross-linked agarose, 6% |
| Average particle size | 90 μm |
| pH stability | 4-13 (short term), 4-12 (long term and working range) |
| Prepacked HiPrep™ 16/10 Columns |
| Column volume | 20 ml |
| Column dimensions | 1.6 × 10 cm |
| Recommended flow rate* | 2-10 ml/min (60-300 cm/h) |
| Max. flow rate* | 10 ml/min (300 cm/h) |
Max. pressure over the packed bed during operation* | 1.5 bar (22 psi, 0.15 MPa) |
| Column hardware | |
| pressure limit | 5 bar (73 psi, 0.5 MPa) |
| Storage | 0.05 M sodium acetate containing 20% ethanol |
| Storage temperature | 4°C to 30°C |
| * H2O at 25°C |