| Model | Performance |
| TCW50 | 50mW |
| TCW100 | 100mW |
| TCW150 | 150mW |
| TCW200 | 200mW |
| Wavelength | 354.7nm |
| Mode(M²) | TEMoo(M²<1.3) |
| Beam Diameter(1/e² at exit) | 1.2mm |
| Optical Noise P-P(0-2MHz) | <10% |
| Optical Noise RMS | <1% |
| Power Stability for 8 hrs | <5% |
| Beam Pointing Stability | <25μrad |
| Polarization | >100:1 |
| Beam Divergence(full angle) | <0.3mrad |
| Elipticity | <10% |
| Astigmatism | <0.3 |
| Warm-up Time | <1 Hours |
| Input Voltage | 90-240VAC |
| Power Consumption | <1000W |
| Ambient Operating Temp. | 10-30℃ |
| Laser Head Dim. (LWH) | 521×254×129mm³ |
| Laser Head Weight | 15.9kg |
| Power Supply Dim. (LWH) | 330×455×137mm³ |
| Laser Power Supply Weight | 10.5kg |
| Cooling System Dim. (LWH) | 287×224×389mm³ |
| Cooling System Weight(dry) | 9.1kg |