| 图像传感器: | SONY ICX285 2/3″ CCD 彩色或黑白 |
| 芯片尺寸: | Diagonal 11 mm |
| 像素大小: | 6.45 x 6.45 μm |
| 分辨率: | 1392 x 1040 pixels |
| ROI控制: | Any multiple of 8 x 8 pixels (quad tap mode) |
| 帧率: | 30 fps at 1392 x 1040, 54 fps at 640 x 480(ROI) |
| 位深: | 8 bit 或14 bit |
| 像素合并: | 2 x 2, 4 x 4 |
| 增益: | 0.5 to 35x |
| 曝光时间: | 2 μs to 10 min (snapshot) 3 μs to 211 ms (video) |
| 曝光: | 自动、手动可选 |
| 白平衡: | 自动、手动可选 |
| 灵敏度: | 5.3 DN/(nJ/cm²) [at 8-bit, 1 x gains] |
| 动态范围: | 70dB |
| 满井容量: | 18,500 e- |
| 量子效率: | 44 % (color peak), 62 % (mono peak) |
| 读出噪声: | 6 e- |
| 暗电流噪声: | <1 e-/s (at 22 ºC ambient) |
| 外型尺寸: | 95.25 x 50.8 x 69.85 mm |
| 电源要求: | USB bus power (optional external power supply recommended for optimal performance at 30 fps) |
| 功耗: | ~2.5 W (5 V DC, 2.5 A, 12.5 W power supply optional) |
| 工作温度: | 0°C to +50°C |
| 工作湿度: | 5% – 95%, Non-condensing |
| 接口: | USB 3.0标准接口 |
| 镜头接口: | 可调节的C-Mount |