| 17-0757-01 | PREPACKED GLUTATHION SEPHAROSE |
| 18-1128-14 | DF GST 96-WELL DETECTION MODUL |
| 18-1157-58 | GST SYSTEM HANDBOOK |
| 27-0843-01 | PRESCISSION PROTEASE |
| 27-0846-01 | THROMBIN PROTEASE |
| 27-0849-01 | FACTOR XA |
| 27-1410-01 | 5 PGEX SEQUENCING PRIMER |
| 27-1411-01 | 3 PGEX SEQUENCING PRIMER |
| 27-1524-01 | M13K07 WI 1 V |
| 27-1542-01 | E. COLI BL21 |
| 27-4570-01 | GST Bulk Kit |
| 27-4577-01 | ANTI-GST ANTIBODY |
| 27-4577-50 | ANTI-GST ANTIBODY, 50MG |
| 27-4583-01 | PGEX-4T-3 |
| 27-4590-01 | GST DETECTION MODULE |
| 27-4810-01 | PEZZ 18 EXPRESION VECTOR |
| 28-4013-51 | HIS GRAVITRAP KIT |
| 28-4055-00 | GST MULTITRAP 4B |
| 28-4055-01 | GST MULTITRAP FF |
| 28-9523-59 | GST SpinTrap |
| 28-9523-60 | GST GraviTrap |
| 28-9523-61 | GST Buffer Kit |
Glutathione Sepharose™ 4B Media/GSTrap 4B Columns - Easy Purification
- Fast and simple purification of GST*-tagged proteins.
- GSTrap™ 4B 1-ml and 5-ml columns are prepacked with Glutathione Sepharose™ 4B.
- GSTrap™ 4B are designed to be used with a syringe, pump, or chromatography system, such as ÄKTAdesign.
Glutathione Sepharose™ 4B Media/GSTrap 4B Columns - Easy Purification
Technical Information
GSTrap 4B 1-ml and 5-ml columns are prepacked with Glutathione Sepharose 4B for fast purification of GST-tagged proteins and scale-up.
GSTrap™ 4B columns are used for the purification of GST-tagged proteins from bacterial lysates and other glutathione S-tranferases or glutathione-dependent proteins. Mild elution conditions preserve protein antigenicity and function.
For an introduction to Glutathione S-transferase (GST) Gene Fusion System, see Introduction to Glutathione S-Transferase (GST) Gene Fusion System.
| Columns: | Capture GSTrap 4B 1 ml Polishing HiLoad 16/60 Superdex 200 pg |
| Sample: | Cell extract from E. coli expressing GST-hippocalcin (Mr 45 000) after lysis with CelLytic Express |
| AC binding/wash buffer: | 10 mM sodium phosphate, 140 mM, pH 7.4 |
| AC elution buffer: | 50 mM Tris-HCl, 10 mM reduced glutathione, pH 8.0 |
| GF buffer: | 50 mM phosphate buffer, 150 mM NaCl, pH 7.2 |
| System: | ÄKTAprime plus |
1 Low molecular weight markers
2 Start material (diluted 1:20)
3 Eluted pool GSTrap 4B
4 Eluted pool GSTrap 4B (diluted 1:50)
5 Peak 1, HiLoad 16/60 Superdex 200 pg
6 Peak 2, HiLoad 16/60 Superdex 200 pg
| TECHNICAL SPECIFICATIONS |
| Ligand | Glutathione |
| Ligand coupling method | Epoxy activation |
| Dynamic binding capacity* | > 5 mg horse liver GST/ml medium |
| Matrix | Agarose, 4% |
| Average particle size | 90 μm |
| pH stability | 4-13 |
| Storage | 20% ethanol |
| Storage temperature | 4°C to 30°C |
| HiTrap prepacked columns |
| Column volume | 1 ml and 5 ml |
| Column dimensions | 0.7 × 2.5 cm (1 ml); 1.6 × 2.5 cm (5 ml) |
| Recommended flow rate† | 0.2-1 ml/min (1 ml); 0.5-5 ml/min (5 ml) |
| Max. pressure† | 3 bar (0.3 MPa) |
* Binding of GST to glutathione is flow-rate dependent and lower flow rates often iincrease the binding capacity. This is an important consideration, especially during sample loading and elution. † H2O at 25°C. |