| TECHNICAL SPECIFICATIONS |
| Ion exchanger type | |
| Q Sepharose™ HP | Quaternary ammonium strong anion exchanger |
| SP Sepharose™ HP | Sulfopropyl strong cation exchanger |
| Charged groups | |
| SP Sepharose™ HP | - SO3- |
| Q Sepharose™ HP | - N+(CH3)3 |
| Ionic capacity | |
| Q Sepharose™ HP | 0.14-0.20 mmol Cl-/ml |
| SP Sepharose™ HP | 0.15-0.20 mmol H+/ml |
| Dynamic capacity | |
| Q Sepharose™ HP | 70 mg BSA/ml medium |
| SP Sepharose™ HP | 55 mg ribonuclease/ml medium |
| Rec. flow velocity | 30-150 cm/h |
| Max. pressure over the packed bed in a HiLoad column during operation | 3 bar (42 psi, 0.3 MPa) |
| HiLoad™ column hardware pressure limit | 5 bar (73 psi, 0.5 MPa) |
| Average particle size | 34 μm |
| Exclusion limit (Mr) | » 4 ×106 globular protein |
| Matrix | cross-linked agarose, 6% |
| pH stability | |
| Q Sepharose™ HP | 2-12 (working and long term), 1-14 (short term) |
| SP Sepharose™ HP | 4-13 (working and long term), 3-14 (short term) |
| Chemical stability | Stable in all commonly used buffers: 8 M urea, 6 M guanidine HCl, 70% ethanol, 1 M NaOH,* 1 M acetic acid* |
| Storage | 20% ethanol (Q), 0.2 M sodium acetate in 20% ethanol (SP) |
| Storage temperature | 4°C to 30°C |
| Prepacked HiLoad™ Columns |
| Bed volume | |
| HiLoad™ 16/10 | 20 ml |
| HiLoad™ 26/10 | 53 ml |
| Bed dimensions | |
| HiLoad™ 16/10 | 16 mm × 100 mm |
| HiLoad™ 26/10 | 26 mm × 100 mm |
| Efficiency | > 12 000 m-1 |
| * 1 M NaOH and 1 M acetic acid should only be used for cleaning. |