| 17-5087-01 | HIPREP 26/10 DESALTING | 1 × 53 ml |
| 17-5087-02 | HIPREP 26/10 DESALTING, 4 PACK | 4 × 53 ml |
HiPrep™ 26/10 Desalting Columns
Technical Information
HiPrep™ 26/10 Desalting Column for desalting and buffer exchange of up to 15 ml of sample per column.
Sample volumes of 60 ml can be run on four HiPrep™ 26/10 Desalting
columns coupled in series.
| TECHNICAL SPECIFICATIONS |
| HiPrep™ 26/10 Desalting Column |
| Column volume | 53 ml |
| Medium | Sephadex™ G-25 Fine |
| Column dimensions | 2.6 × 10 cm |
| Void volume | 15 ml |
| Sample volume | 2.5-15 ml |
| Elution volume | 7.5-20 ml |
| Exclusion limit (Mr) | 5 × 103 globular protein |
| Max. flow rate (H2O at 25°C) | 450 cm/h (40 ml/min) |
| Recommended flow rate | 100-300 cm/h (9-31 ml/min) |
| Max. pressure over the packed bed during operation | 1.5 bar (22 psi, 0.15 MPa) |
| Column hardware pressure limit | 5 bar (73 psi, 0.5 MPa) |
| Chemical stability | Stable in all commonly used buffer systems |
| pH stability | 2-13 (long and short term) |
| Storage | 20% ethanol |
| Storage temperature | 4°C to 30°C |
Removal of N-hydroxysuccinimide from BSA in 1 min using HiPrep™ 26/10 Desalting Column.
http://www.gelifesciences.com/aptrix/upp01077.nsf/Content/Products?OpenDocument&moduleid=42275