| Edit |   |
| Antigenic Specificity | HMG20A |
| Clone | OTI2H4 |
| Host Species | Mouse |
| Reactive Species | human |
| Isotype | IgG1 |
| Format | fluorescein (FITC) conjugate |
| Size | 0.1 ml |
| Concentration | n/a |
| Applications | Immunohistochemistry. Optimal dilution of this antibody should be experimentally determined. |
| Reviews / Ratings | If you have used this antibody, please help fellow researchers by submitting reviews to pAbmAbs and antYbuddY. |
| Description | The HMG20A Antibody (OTI2H4) [FITC] from Novus Biologicals is a mouse monoclonal antibody to HMG20A. This antibody reacts with human. The HMG20A Antibody (OTI2H4) [FITC] has been validated for the following applications: Immunohistochemistry. |
| Immunogen | Recombinant protein fragment corresponding to amino acids 1-281 of human HMG20A (NP_060670) produced in E.coli. |
| Other Names | FLJ10739, high-mobility group 20A, HMG box domain containing 1, HMG box-containing protein 20A, HMG domain-containing protein 1, HMGX1HMG domain-containing protein HMGX1, HMGXB1high mobility group protein 20A |
| Gene, Accession # | HMG20A, Gene ID: 10363 |
| Catalog # | NBP2-71596F |
| Price | |
| Order / More Info | HMG20A Antibody from NOVUS BIOLOGICALS, LLC |
| Product Specific References | n/a |