| 产品详情 |
| Edit |   |
| Antigenic Specificity | TRAILR1/TNFRSF10A |
| Clone | 32A242 |
| Host Species | Mouse |
| Reactive Species | human, mouse, rat |
| Isotype | IgG1 |
| Format | Protein G purified |
| Size | 0.1 mg |
| Concentration | 1.0 mg/ml |
| Applications | Western Blot, Immunocytochemistry/Immunofluorescence. Use in Immunocytochemistry/immunofluorescence reported in scientific literature (PMID 23988408) |
| Reviews / Ratings | If you have used this antibody, please help fellow researchers by submitting reviews to pAbmAbs and antYbuddY. |
| Description | The TRAILR1/TNFRSF10A Antibody (32A242) from Novus Biologicals is a mouse monoclonal antibody to TRAILR1/TNFRSF10A. This antibody reacts with human, mouse, rat. The TRAILR1/TNFRSF10A Antibody (32A242) has been validated for the following applications: Western Blot, Immunocytochemistry/Immunofluorescence. |
| Immunogen | This monoclonal antibody was raised against a peptide corresponding to amino acid 2 to 21 of human DR4. |
| Other Names | APO2, CD261, CD261 antigen, cytotoxic TRAIL receptor, Death receptor 4, DR4, DR4 TRAIL receptor 1, TNF-related apoptosis inducing ligand receptor 1, TNF-related apoptosis-inducing ligand receptor 1, TRAIL-R1, TRAILR-1, TRAILR1MGC9365, tumor necrosis factor receptor superfamily member 10A, tumor necrosis factor receptor superfamily, member 10a |
| Gene, Accession # | TNFRSF10A, Gene ID: 8797, Accession: O00220, SwissProt: O00220 |
| Catalog # | NB100-56528 |
| Price | |
| Order / More Info | TRAILR1/TNFRSF10A Antibody from NOVUS BIOLOGICALS, LLC |
| Product Specific References | PubMed: 16024638, 16868928, 17047073, 18245494, 20442297, 23988408, 27050281 |
| 产品资料 |
|
|