| Edit |   |
| Antigenic Specificity | UPF3A |
| Clone | polyclonal |
| Host Species | Goat |
| Reactive Species | human, bovine |
| Isotype | n/a |
| Format | immunogen affinity purified |
| Size | 0.1 mg |
| Concentration | 0.5 mg/ml |
| Applications | Peptide ELISA. WB: Preliminary experiments gave an approx. 48 kDa band in lysates of HeLa and Kelly after 0.3 ug/ml antibody staining. Please note that currently we cannot find an explanation in the literature for the band we observe given the calculated size of 51 kDa band according to NP_542418.1 and the reported sizes of 65 to 70 kDa band from different sources. The 48 kDa band was successfully blocked by incubation with the immunizing peptide. |
| Reviews / Ratings | If you have used this antibody, please help fellow researchers by submitting reviews to pAbmAbs and antYbuddY. |
| Description | The UPF3A Antibody from Novus Biologicals is a goat polyclonal antibody to UPF3A. This antibody reacts with human, bovine. The UPF3A Antibody has been validated for the following applications: Peptide ELISA. This antibody is expected to recognize both isoforms (NP_075387 |
| Immunogen | Peptide with sequence C-KETDKQKKIAEKE corresponding to internal region according to NP_075387.1, NP_542418.1. |
| Other Names | HUPF3A, Nonsense mRNA reducing factor 3A, regulator of nonsense transcripts 3A, RENT3AUp-frameshift suppressor 3 homolog A, UPF3 regulator of nonsense transcripts homolog A (yeast), UPF3hUpf3 |
| Gene, Accession # | UPF3A, Gene ID: 65110, Accession: NP_075387.1, SwissProt: NP_075387.1 |
| Catalog # | NBP1-45245 |
| Price | |
| Order / More Info | UPF3A Antibody from NOVUS BIOLOGICALS, LLC |
| Product Specific References | PubMed: 17704778 |