| Edit |   |
| Antigenic Specificity | MAP1A |
| Clone | polyclonal |
| Host Species | Rabbit |
| Reactive Species | human |
| Isotype | n/a |
| Format | immunogen affinity purified |
| Size | 100 ul |
| Concentration | 1.0 mg/ml |
| Applications | Immunoprecipitation. This antibody has not performed satisfactorily when used for WB of MAP1A in crude preparations (e.g. whole cell lysate). This antibody can be used for WB of enriched (e.g. immunoprecipitated) sources of MAP1A. |
| Reviews / Ratings | If you have used this antibody, please help fellow researchers by submitting reviews to pAbmAbs and antYbuddY. |
| Description | The MAP1A Antibody from Novus Biologicals is a rabbit polyclonal antibody to MAP1A. This antibody reacts with human. The MAP1A Antibody has been validated for the following applications: Immunoprecipitation. |
| Immunogen | The immunogen recognized by this antibody maps to a region between residue 2050 and 2100 of human microtubule-associated protein 1A using the numbering given in entry NP_002364.5 (GeneID 4130). |
| Other Names | EC 2.7.2.8, EC 6.3.4.5, FLJ77111, MAP-1A, MAP1LMTAP1A, microtubule-associated protein 1A, Proliferation-related protein p80 |
| Gene, Accession # | MAP1A, Gene ID: 4130, Accession: NP_002364.5, SwissProt: NP_002364.5 |
| Catalog # | NB100-68255 |
| Price | |
| Order / More Info | MAP1A Antibody from NOVUS BIOLOGICALS, LLC |
| Product Specific References | n/a |