| 产品详情 |
| Edit |   |
| Antigenic Specificity | MAP1A |
| Clone | HM-1 |
| Host Species | Mouse |
| Reactive Species | mouse, rat |
| Isotype | IgG1 |
| Format | unpurified |
| Size | 0.1 ml |
| Concentration | n/a |
| Applications | Western Blot, Immunohistochemistry, Immunohistochemistry-Frozen. Western Blot and Immunohistochemistry frozen: Stains brain tissue showing selective labeling of neurons and stronger staining of axons and dendrites. Stains both the cell bodies and dendritic trees of neurons throughout the brain. Purkinje cells are stained more strongly than granule cells. In Western Blot this concentration was determined by indirect blotting using fresh total rat brain extract or enriched microtubule protein preparations. Predicted molecular weight: 350 kDa. Optimal dilutions and concentrations should be determined by the end user. Although not tested this antibody may be useful in Microarray and Immunocytochemistry. |
| Reviews / Ratings | If you have used this antibody, please help fellow researchers by submitting reviews to pAbmAbs and antYbuddY. |
| Description | The MAP1A Antibody (HM-1) from Novus Biologicals is a mouse monoclonal antibody to MAP1A. This antibody reacts with mouse, rat. The MAP1A Antibody (HM-1) has been validated for the following applications: Western Blot, Immunohistochemistry, Immunohistochemistry-Frozen. Specificity: does not stain tubulin or other microtubule associated proteins |
| Immunogen | Rat brain MAPs preparation. |
| Other Names | EC 2.7.2.8, EC 6.3.4.5, FLJ77111, MAP-1A, MAP1LMTAP1A, microtubule-associated protein 1A, Proliferation-related protein p80 |
| Gene, Accession # | MAP1A, Gene ID: 4130 |
| Catalog # | NB600-1371 |
| Price | |
| Order / More Info | MAP1A Antibody from NOVUS BIOLOGICALS, LLC |
| Product Specific References | n/a |
| 产品资料 |
|
|