| Edit |   |
| Antigenic Specificity | MAP1A |
| Clone | polyclonal |
| Host Species | Rabbit |
| Reactive Species | human |
| Isotype | n/a |
| Format | immunogen affinity purified |
| Size | 100 ul |
| Concentration | 1.0 mg/ml |
| Applications | Immunoprecipitation. This antibody is not recommended for Western Blot analysis. |
| Reviews / Ratings | If you have used this antibody, please help fellow researchers by submitting reviews to pAbmAbs and antYbuddY. |
| Description | The MAP1A Antibody from Novus Biologicals is a rabbit polyclonal antibody to MAP1A. This antibody reacts with human. The MAP1A Antibody has been validated for the following applications: Immunoprecipitation. |
| Immunogen | The immunogen recognized by this antibody maps to a region between residue 625 and 675 of human microtubule-associated protein 1A using the numbering given in entry NP_002364.5 (GeneID 4130). |
| Other Names | EC 2.7.2.8, EC 6.3.4.5, FLJ77111, MAP-1A, MAP1LMTAP1A, microtubule-associated protein 1A, Proliferation-related protein p80 |
| Gene, Accession # | MAP1A, Gene ID: 4130, Accession: NP_002364.5, SwissProt: NP_002364.5 |
| Catalog # | NB100-68254 |
| Price | |
| Order / More Info | MAP1A Antibody from NOVUS BIOLOGICALS, LLC |
| Product Specific References | n/a |