| 产品详情 |
| Edit |   |
| Antigenic Specificity | Lysine (K)-specific Demethylase 4A/KDM4A/JMJD2A |
| Clone | polyclonal |
| Host Species | Rabbit |
| Reactive Species | human, mouse |
| Isotype | n/a |
| Format | immunogen affinity purified |
| Size | 0.1 ml |
| Concentration | 0.2 mg/ml |
| Applications | Western Blot, Chromatin Immunoprecipitation, Immunocytochemistry/Immunofluorescence, Immunoprecipitation. This antibody is useful for Western Blot and Immunprecipitation. Use in ChIP-seq has been reported in the literature (Ram O et al. Dec. 2011) Chromatin Immunoprecipitation was reported in scientific literature.Use in Immunocytochemistry/immunofluorescence reported in scientific literature (PMID 22373579) |
| Reviews / Ratings | If you have used this antibody, please help fellow researchers by submitting reviews to pAbmAbs and antYbuddY. |
| Description | The Lysine (K)-specific Demethylase 4A/KDM4A/JMJD2A Antibody from Novus Biologicals is a rabbit polyclonal antibody to Lysine (K)-specific Demethylase 4A/KDM4A/JMJD2A. This antibody reacts with human, mouse. The Lysine (K)-specific Demethylase 4A/KDM4A/JMJD2A Antibody has been validated for the following applications: Western Blot, Chromatin Immunoprecipitation, Immunocytochemistry/Immunofluorescence, Immunoprecipitation. |
| Immunogen | The immunogen recognized by this antibody maps to a region between residue 1010 and the C-terminus (residue 1064) of human Jumonji Domain Containing 2A using the numbering given in entry NP_055478.1 (GeneID 9682). |
| Other Names | EC 1.14.11, EC 1.14.11.-, JHDM3AJMJD2, JmjC domain-containing histone demethylation protein 3A, JMJD2Alysine-specific demethylase 4A, jumonji domain containing 2, jumonji domain containing 2A, Jumonji domain-containing protein 2A, KIAA0677jumonji C domain-containing histone demethylase 3A, lysine (K)-specific demethylase 4A |
| Gene, Accession # | KDM4A, Gene ID: 9682, Accession: NP_055478.1, SwissProt: NP_055478.1 |
| Catalog # | NB110-40585 |
| Price | |
| Order / More Info | Lysine (K)-specific Demethylase 4A/KDM4A/JMJD2A Antibody from NOVUS BIOLOGICALS, LLC |
| Product Specific References | PubMed: 17555712, 19376846, 21768309, 22134899, 22373579, 23129632, 23168260, 25193078, 25645366, 26397136, 27624942, 29791506 |
| 产品资料 |
|
|