| 产品详情 |
| Edit |   |
| Antigenic Specificity | Lysine (K)-specific Demethylase 3A/KDM3A/JMJD1A |
| Clone | K |
| Host Species | Mouse |
| Reactive Species | human |
| Isotype | IgG1 |
| Format | ammonium sulfate precipitate |
| Size | 0.1 ml |
| Concentration | 1.0 mg/ml |
| Applications | Western Blot, Simple Western, ELISA, Immunohistochemistry, Immunocytochemistry/Immunofluorescence, Immunohistochemistry-Paraffin. This JMJD1A (1E12) antibody is useful in Western Blot, ELISA and Immunohistochemistry on paraffin-embedded sections. In Simple Western only 10 - 15 uL of the recommended dilution is used per data point. Separated by Size-Wes, Sally Sue/Peggy Sue. The observed molecular weight of the protein may vary from the listed predicted molecular weight due to post translational modifications, post translation cleavages, relative charges, and other experimental factors. |
| Reviews / Ratings | If you have used this antibody, please help fellow researchers by submitting reviews to pAbmAbs and antYbuddY. |
| Description | The Lysine (K)-specific Demethylase 3A/KDM3A/JMJD1A Antibody (1E12) from Novus Biologicals is a mouse monoclonal antibody to Lysine (K)-specific Demethylase 3A/KDM3A/JMJD1A. This antibody reacts with human. The Lysine (K)-specific Demethylase 3A/KDM3A/JMJD1A Antibody (1E12) has been validated for the following applications: Western Blot, Simple Western, ELISA, Immunohistochemistry, Immunocytochemistry/Immunofluorescence, Immunohistochemistry-Paraffin. |
| Immunogen | Purified recombinant fragment of human JMJD1A expressed in E. coli. [UniProt# Q9Y4C1] |
| Other Names | EC 1.14.11, EC 1.14.11.-, JHDM2AJMJD1AJHMD2A, JmjC domain-containing histone demethylation protein 2A, JMJD1, jumonji C domain-containing histone demethylase 2A, jumonji domain containing 1, jumonji domain containing 1A, Jumonji domain-containing protein 1A, KIAA0742DKFZp686A24246, lysine (K)-specific demethylase 3A, lysine-specific demethylase 3A, testis-specific protein A, TSGADKFZp686P07111 |
| Gene, Accession # | KDM3A, Gene ID: 55818, Accession: Q9Y4C1, SwissProt: Q9Y4C1 |
| Catalog # | NBP1-51678 |
| Price | |
| Order / More Info | Lysine (K)-specific Demethylase 3A/KDM3A/JMJD1A Antibody from NOVUS BIOLOGICALS, LLC |
| Product Specific References | PubMed: 24009392 |
| 产品资料 |
|
|