| Edit |   |
| Antigenic Specificity | DIP2A |
| Clone | 4E6 |
| Host Species | Mouse |
| Reactive Species | human |
| Isotype | IgG2a kappa |
| Format | IgG purified, no preservative |
| Size | 0.1 mg |
| Concentration | n/a |
| Applications | Western Blot, ELISA. Antibody Reactive Against Recombinant Protein with GST tag on ELISA and Western Blot. GST tag alone is used as a negative control. |
| Reviews / Ratings | If you have used this antibody, please help fellow researchers by submitting reviews to pAbmAbs and antYbuddY. |
| Description | The DIP2A Antibody (4E6) from Novus Biologicals is a mouse monoclonal antibody to DIP2A. This antibody reacts with human. The DIP2A Antibody (4E6) has been validated for the following applications: Western Blot, ELISA. |
| Immunogen | DIP2A (NP_055966, 107 a.a. 301 a.a) partial recombinant protein with GST tag. MW of the GST tag alone is 26 KDa.KYKERKMPMPSKRRSVLVHSSVETYTPPDTSSASEDEGSLRRPGRLTSTPLQSHSSVEPWLDRVIQGSSTSSSASSTSSHPGGRPTTAPSAAATPGAAATTALAGLEAHTHIDLHSAPPDVTTGLVEHSYFERPQVASVRSVPRGCSGSMLETADGVPVNSRVSSKIQQLLNTLKRPKRPPLKEFFVDDFEELLE |
| Other Names | Dip2, DIP2 disco-interacting protein 2 homolog A (Drosophila), DIP2 homolog A, DIP2C21orf106, disco-interacting protein 2 homolog A, disco-interacting protein 2A, KIAA0184chromosome 21 open reading frame 106 |
| Gene, Accession # | DIP2A, Gene ID: 23181, Accession: NP_055966, SwissProt: NP_055966 |
| Catalog # | H00023181-M01 |
| Price | |
| Order / More Info | DIP2A Antibody from NOVUS BIOLOGICALS, LLC |
| Product Specific References | n/a |