| 产品详情 |
| Edit |   |
| Antigenic Specificity | TOP2A |
| Clone | TOP2A/1361 |
| Host Species | Mouse |
| Reactive Species | human |
| Isotype | IgG2b kappa |
| Format | Protein A/G purified |
| Size | 0.02 mg |
| Concentration | 0.2 mg/ml |
| Applications | Western Blot, Flow Cytometry, Immunohistochemistry-Paraffin, Immunofluorescence. Human Chromosome Location: 17q21.2 Immunohistology (Formalin-fixed) (0.5-1ug/ml for 30 min at RT) (Staining of formalin-fixed tissues requires boiling tissue sections in 10mM Citrate Buffer, pH 6.0, for 10-20 min followed by cooling at RT for 20 minutes) |
| Reviews / Ratings | If you have used this antibody, please help fellow researchers by submitting reviews to pAbmAbs and antYbuddY. |
| Description | The TOP2A Antibody (TOP2A/1361) from Novus Biologicals is a mouse monoclonal antibody to TOP2A. This antibody reacts with human. The TOP2A Antibody (TOP2A/1361) has been validated for the following applications: Western Blot, Flow Cytometry, Immunohistochemistry-Paraffin, Immunofluorescence. Specificity: It recognizes a 170kDa protein, which is identified as topoisomerase IIa |
| Immunogen | A recombinant human Topoisomerase II alpha fragment |
| Other Names | DNA topoisomerase (ATP-hydrolyzing), DNA topoisomerase 2-alpha, DNA topoisomerase II, 170 kD, DNA topoisomerase II, alpha isozyme, EC 5.99.1.3, TOP2DNA gyrase, topoisomerase (DNA) II alpha (170kD), topoisomerase (DNA) II alpha 170kDa, TP2A |
| Gene, Accession # | TOP2A, Gene ID: 7153 |
| Catalog # | NBP2-47643-0.02mg |
| Price | |
| Order / More Info | TOP2A Antibody from NOVUS BIOLOGICALS, LLC |
| Product Specific References | n/a |
| 产品资料 |
|
|