| 产品详情 |
| Edit |   |
| Antigenic Specificity | LC3A |
| Clone | polyclonal |
| Host Species | Rabbit |
| Reactive Species | human, mouse, rat, bovine, zebrafish |
| Isotype | n/a |
| Format | immunogen affinity purified |
| Size | 0.025 ml |
| Concentration | 0.2 mg/ml |
| Applications | Western Blot, Simple Western, Flow Cytometry, Immunohistochemistry, Immunocytochemistry/Immunofluorescence, Immunohistochemistry-Paraffin, Immunohistochemistry-Frozen. In WB, bands are seen at approx. 14-17 kDa. In ICC/IF, autophagosome formation has been seen in HeLa cells after treatment with 50 uM chloroquine. Use in IHC-Fr reported in scientific literature (PMID: 23936035). In Simple Western only 10 - 15 uL of the recommended dilution is used per data point. Separated by Size-Wes, Sally Sue/Peggy Sue. The observed molecular weight of the protein may vary from the listed predicted molecular weight due to post translational modifications, post translation cleavages, relative charges, and other experimental factors. |
| Reviews / Ratings | If you have used this antibody, please help fellow researchers by submitting reviews to pAbmAbs and antYbuddY. |
| Description | The LC3A Antibody from Novus Biologicals is a rabbit polyclonal antibody to LC3A. This antibody reacts with human, mouse, rat, bovine, zebrafish. The LC3A Antibody has been validated for the following applications: Western Blot, Simple Western, Flow Cytometry, Immunohistochemistry, Immunocytochemistry/Immunofluorescence, Immunohistochemistry-Paraffin, Immunohistochemistry-Frozen. |
| Immunogen | Genomic sequence made to an N-terminal portion of the human LC3A protein [Swiss-Prot# Q9H492]. |
| Other Names | ATG8E, Autophagy-related protein LC3 A, Autophagy-related ubiquitin-like modifier LC3 A, LC3, LC3A, lc3-i, ii, MAP1A/1B light chain 3 A, MAP1ALC3MAP1A/MAP1B LC3 A, MAP1BLC3MAP1A/MAP1B light chain 3 A, microtubule-associated protein 1 light chain 3 alphaMAP1 light chain 3-like protein 1, microtubule-associated proteins 1A/1B light chain 3, microtubule-associated proteins 1A/1B light chain 3A |
| Gene, Accession # | MAP1LC3A, Gene ID: 84557, Accession: Q9H492, SwissProt: Q9H492 |
| Catalog # | NBP1-19167SS |
| Price | |
| Order / More Info | LC3A Antibody from NOVUS BIOLOGICALS, LLC |
| Product Specific References | PubMed: 20844148, 21342660, 21997374, 22212051, 22411133, 22465415, 23300858, 23887605, 23936035, 24257753, 24414536, 24445999, 24875860, 25594310, 26890610, 27435465, 30629785 |
| 产品资料 |
|
|