| Edit |   |
| Antigenic Specificity | SV2A |
| Clone | polyclonal |
| Host Species | Goat |
| Reactive Species | rat |
| Isotype | n/a |
| Format | immunogen affinity purified |
| Size | 0.1 mg |
| Concentration | 0.5 mg/ml |
| Applications | Western Blot, Peptide ELISA. WB: Approx. 80 kDa band observed in rat brain lysates (calculated MW of 82.6 kDa band according to NP_476558.1 (rat)). An additonal band of unknown identity was also consistently observed at 28 kDa. This band was successfully blocked by incubation with the immunizing peptide. |
| Reviews / Ratings | If you have used this antibody, please help fellow researchers by submitting reviews to pAbmAbs and antYbuddY. |
| Description | The SV2A Antibody from Novus Biologicals is a goat polyclonal antibody to SV2A. This antibody reacts with rat. The SV2A Antibody has been validated for the following applications: Western Blot, Peptide ELISA. |
| Immunogen | Peptide with sequence C-TVELYPSDKRTTA corresponding to internal region according to NP_055664.3. |
| Other Names | KIAA0736SV2, synaptic vesicle glycoprotein 2A |
| Gene, Accession # | SV2A, Gene ID: 9900, Accession: NP_055664.2, SwissProt: NP_055664.2 |
| Catalog # | NB100-41402 |
| Price | |
| Order / More Info | SV2A Antibody from NOVUS BIOLOGICALS, LLC |
| Product Specific References | PubMed: 16543415 |