| 产品详情 |
| Edit |   |
| Antigenic Specificity | HIST1H3A, p Ser10 |
| Clone | polyclonal |
| Host Species | Rabbit |
| Reactive Species | human, mouse |
| Isotype | n/a |
| Format | immunogen affinity purified |
| Size | 0.1 ml |
| Concentration | 0.2 mg/ml |
| Applications | Western Blot, Flow Cytometry, Immunohistochemistry, Immunocytochemistry/Immunofluorescence, Immunohistochemistry-Paraffin, Immunocytochemistry. Flow Cytometry 0.4 ug per 1 million cells in a 150 mcl reaction. Immunofluorescence (ICC) 1:2,000 - 1:10,000. Formaldehyde fixation and permeabilization with Triton-X 100 is recommended. Acetone fixation may adversely effect staining. Immunohistochemistry 1:2,000 - 1:10,000. Epitope retrieval with citrate buffer pH 6.0 is recommended for FFPE tissue sections. |
| Reviews / Ratings | If you have used this antibody, please help fellow researchers by submitting reviews to pAbmAbs and antYbuddY. |
| Description | The HIST1H3A [p Ser10] Antibody from Novus Biologicals is a rabbit polyclonal antibody to HIST1H3A. This antibody reacts with human, mouse. The HIST1H3A [p Ser10] Antibody has been validated for the following applications: Western Blot, Flow Cytometry, Immunohistochemistry, Immunocytochemistry/Immunofluorescence, Immunohistochemistry-Paraffin, Immunocytochemistry. |
| Immunogen | Immunogen for A301-844A wthis antibody a synthetic phosphorylated peptide, which represented a portion of human Histone H3 surrounding serine 10 according to the numbering given in entry NP_003520.1 (GeneID 8350). |
| Other Names | H3 histone family, member A, H3/A, H3FAHIST1H3E, H3FB, H3FC, H3FD, H3FF, H3FH, H3FI, H3FJ, H3FK, H3FL, HIST1H3B, HIST1H3C, HIST1H3D, HIST1H3F, HIST1H3G, HIST1H3H, HIST1H3I, HIST1H3J, histone 1, H3a, histone cluster 1, H3a, histone H3.1, Histone H3/a, Histone H3/b, Histone H3/c, Histone H3/d, Histone H3/f, Histone H3/h, Histone H3/i, Histone H3/j, Histone H3/k, Histone H3/l |
| Gene, Accession # | HIST1H3A, Gene ID: 8350, Accession: NP_003520.1, SwissProt: NP_003520.1 |
| Catalog # | NB100-97852 |
| Price | |
| Order / More Info | HIST1H3A, p Ser10 Antibody from NOVUS BIOLOGICALS, LLC |
| Product Specific References | n/a |
| 产品资料 |
|
|