| 产品详情 |
| Edit |   |
| Antigenic Specificity | TRAILR1/TNFRSF10A |
| Clone | 32A1380 |
| Host Species | Mouse |
| Reactive Species | human |
| Isotype | IgG1 kappa |
| Format | Protein G purified |
| Size | 0.1 mg |
| Concentration | 1.0 mg/ml |
| Applications | Western Blot, Simple Western, Flow Cytometry, Immunocytochemistry/Immunofluorescence, CyTOF-ready. A 57 kDa band should be observed. This antibody is routinely tested be western blot analysis. For other applications, please refer to appropriate published references for more information. Use in Immunocytochemistry/immunofluorescence reported in scientific literature (PMID 26044191). In Simple Western only 10 - 15 ul of the recommended dilution is used per data point. Separated by Size-Wes, Sally Sue/Peggy Sue. This antibody is CyTOF ready. |
| Reviews / Ratings | If you have used this antibody, please help fellow researchers by submitting reviews to pAbmAbs and antYbuddY. |
| Description | The TRAILR1/TNFRSF10A Antibody (32A1380) from Novus Biologicals is a mouse monoclonal antibody to TRAILR1/TNFRSF10A. This antibody reacts with human. The TRAILR1/TNFRSF10A Antibody (32A1380) has been validated for the following applications: Western Blot, Simple Western, Flow Cytometry, Immunocytochemistry/Immunofluorescence, CyTOF-ready. |
| Immunogen | This monoclonal antibody was raised against a peptide corresponding to amino acid 2 to 21 of human DR4. |
| Other Names | APO2, CD261, CD261 antigen, cytotoxic TRAIL receptor, Death receptor 4, DR4, DR4 TRAIL receptor 1, TNF-related apoptosis inducing ligand receptor 1, TNF-related apoptosis-inducing ligand receptor 1, TRAIL-R1, TRAILR-1, TRAILR1MGC9365, tumor necrosis factor receptor superfamily member 10A, tumor necrosis factor receptor superfamily, member 10a |
| Gene, Accession # | TNFRSF10A, Gene ID: 8797, Accession: O00220, SwissProt: O00220 |
| Catalog # | NB100-56747 |
| Price | |
| Order / More Info | TRAILR1/TNFRSF10A Antibody from NOVUS BIOLOGICALS, LLC |
| Product Specific References | PubMed: 11585752, 11751520, 11823516, 11859410, 12082627, 12615723, 12642868, 15289308, 15356269, 15816839, 16339562, 17541421, 18004565, 18593935, 21220502, 22802267, 23846485, 24086526, 24356445, 26044191 |
| 产品资料 |
|
|