| 产品详情 |
| Edit |   |
| Antigenic Specificity | TRAILR1/TNFRSF10A |
| Clone | polyclonal |
| Host Species | Rabbit |
| Reactive Species | human |
| Isotype | n/a |
| Format | ion exchange purified |
| Size | 0.1 mg |
| Concentration | n/a |
| Applications | Western Blot, ELISA. DR4 antibody can be used for detection of DR4 by Western blot at 1:500 to 1:1000 dilution. A 57 kDa band can be detected. DR4 antibody has no cross reaction to DR5. |
| Reviews / Ratings | If you have used this antibody, please help fellow researchers by submitting reviews to pAbmAbs and antYbuddY. |
| Description | The TRAILR1/TNFRSF10A Antibody from Novus Biologicals is a rabbit polyclonal antibody to TRAILR1/TNFRSF10A. This antibody reacts with human. The TRAILR1/TNFRSF10A Antibody has been validated for the following applications: Western Blot, ELISA. Specificity: DR4 antibody has no cross reaction to DR5 |
| Immunogen | Antibody was raised against a 20 amino acid peptide near the amino terminus of human DR4. The immunogen is located within the first 50 amino acids of DR4. |
| Other Names | APO2, CD261, CD261 antigen, cytotoxic TRAIL receptor, Death receptor 4, DR4, DR4 TRAIL receptor 1, TNF-related apoptosis inducing ligand receptor 1, TNF-related apoptosis-inducing ligand receptor 1, TRAIL-R1, TRAILR-1, TRAILR1MGC9365, tumor necrosis factor receptor superfamily member 10A, tumor necrosis factor receptor superfamily, member 10a |
| Gene, Accession # | TNFRSF10A, Gene ID: 8797, Accession: AAC51226, SwissProt: AAC51226 |
| Catalog # | NBP1-76473 |
| Price | |
| Order / More Info | TRAILR1/TNFRSF10A Antibody from NOVUS BIOLOGICALS, LLC |
| Product Specific References | n/a |
| 产品资料 |
|
|