| 产品详情 |
| Edit |   |
| Antigenic Specificity | Ubiquitin |
| Clone | Ubi-1 |
| Host Species | Mouse |
| Reactive Species | human, mouse, rat, porcine, bovine, C. elegans, chicken, Drosophila, equine, plant |
| Isotype | IgG1 |
| Format | affinity purified |
| Size | 0.1 ml |
| Concentration | n/a |
| Applications | Western Blot, Immunohistochemistry, Immunocytochemistry/Immunofluorescence, Immunohistochemistry-Paraffin, Immunohistochemistry-Frozen. This Ubiquitin Antibody (Ubi-1) is useful for Western blot, ELISA, Immunocytochemistry/Immunofluorescence, and Immunohistochemistry on both paraffin-embedded and frozen sections. In Western blot a band can be seen at 8.5 kDa. This antibody is excellent for the detection of ubiquitinated inclusions seen in human neurodegenerative diseases such as the neurofibrillary tangles of Alzheimer's disease. The observed molecular weight of the protein may vary from the listed predicted molecular weight due to post translational modifications, post translation cleavages, relative charges, and other experimental factors. |
| Reviews / Ratings | If you have used this antibody, please help fellow researchers by submitting reviews to pAbmAbs and antYbuddY. |
| Description | The Ubiquitin Antibody (Ubi-1) from Novus Biologicals is a mouse monoclonal antibody to Ubiquitin. This antibody reacts with human, mouse, rat, porcine, bovine, c. elegans, chicken, drosophila, equine, plant. The Ubiquitin Antibody (Ubi-1) has been validated for the following applications: Western Blot, Immunohistochemistry, Immunocytochemistry/Immunofluorescence, Immunohistochemistry-Paraffin, Immunohistochemistry-Frozen. Recognizes polyubiquitin chains much more strongly than monoubiquitinated molecules or free ubiquitin |
| Immunogen | Purified ubiquitin cross-linked with glutaraldehyde to KLH |
| Other Names | RPS27A, UBA52, UBB ubiquitin B, UBC |
| Gene, Accession # | RPS27A, Gene ID: 6233, Accession: P0CG48, P0CG47, SwissProt: P0CG48 |
| Catalog # | NB300-130 |
| Price | |
| Order / More Info | Ubiquitin Antibody from NOVUS BIOLOGICALS, LLC |
| Product Specific References | PubMed: 12637008, 16443603, 16469705, 18596033, 19098288, 19147500, 22562096, 23028697, 23629650, 24599472, 26651604, 27425412, 27523608, 28539405, 28943312, 28945249, 29202452, 29293966 |
| 产品资料 |
|
|