| Edit |   |
| Antigenic Specificity | RPL18A |
| Clone | 3B7 |
| Host Species | Mouse |
| Reactive Species | human |
| Isotype | IgG2a kappa |
| Format | IgG purified, no preservative |
| Size | 0.1 mg |
| Concentration | n/a |
| Applications | ELISA. It has been used for ELISA. |
| Reviews / Ratings | If you have used this antibody, please help fellow researchers by submitting reviews to pAbmAbs and antYbuddY. |
| Description | The RPL18A Antibody (3B7) from Novus Biologicals is a mouse monoclonal antibody to RPL18A. This antibody reacts with human. The RPL18A Antibody (3B7) has been validated for the following applications: ELISA. |
| Immunogen | RPL18A (NP_000971.1 77 a.a. - 176 a.a.) partial recombinant protein with GST tag. MW of the GST tag alone is 26 KDa. NFGIWLRYDSRSGTHNMYREYRDLTTAGAVTQCYRDMGARHRARAHSIQIMKVEEIAASKCRRPAVKQFHDSKIKFPLPHRVLRRQHKPRFTTKRPNTFF |
| Other Names | 60S ribosomal protein L18a, ribosomal protein L18a, ribosomal protein L18a-like protein |
| Gene, Accession # | RPL18A, Gene ID: 6142, Accession: NP_000971, SwissProt: NP_000971 |
| Catalog # | H00006142-M02 |
| Price | |
| Order / More Info | RPL18A Antibody from NOVUS BIOLOGICALS, LLC |
| Product Specific References | n/a |