| 产品详情 |
| Edit |   |
| Antigenic Specificity | APH1A |
| Clone | polyclonal |
| Host Species | Rabbit |
| Reactive Species | human, mouse |
| Isotype | n/a |
| Format | immunogen affinity purified |
| Size | 100 ug |
| Concentration | 0.69 mg/ml |
| Applications | Western Blot, Chromatin Immunoprecipitation, Immunohistochemistry, Immunocytochemistry/Immunofluorescence, Immunoprecipitation, Immunohistochemistry-Paraffin, Immunohistochemistry-Frozen. WB: Detects an approx. 18 kDa protein representing APH-1 in mouse brain and kidney extracts. ChIP usage was reported in the scientific literature (PMID: 20145246). |
| Reviews / Ratings | If you have used this antibody, please help fellow researchers by submitting reviews to pAbmAbs and antYbuddY. |
| Description | The APH1A Antibody from Novus Biologicals is a rabbit polyclonal antibody to APH1A. This antibody reacts with human, mouse. The APH1A Antibody has been validated for the following applications: Western Blot, Chromatin Immunoprecipitation, Immunohistochemistry, Immunocytochemistry/Immunofluorescence, Immunoprecipitation, Immunohistochemistry-Paraffin, Immunohistochemistry-Frozen. Specificity: APH-1 |
| Immunogen | Synthetic peptide, KLH conjugated, corresponding to residues C (245) R R Q E D S R V M V Y S A L R I P P E D (265) of human APH-1aL/CT. |
| Other Names | 6530402N02Rik, anterior pharynx defective 1 homolog A (C. elegans), APH-1, APH-1A, aph-1alpha, CGI-78, gamma-secretase subunit APH-1A, Presenilin-stabilization factor, PSF |
| Gene, Accession # | APH1A, Gene ID: 51107, Accession: Q96BI3, SwissProt: Q96BI3 |
| Catalog # | NB100-74360 |
| Price | |
| Order / More Info | APH1A Antibody from NOVUS BIOLOGICALS, LLC |
| Product Specific References | PubMed: 12471034, 19834068 |
| 产品资料 |
|
|